Nejčastější otázky zákazníků

Piáno, pianino, klavír?

Piáno je obecné pojmenování pro pianino a klavír.

Pianino je název pro nástroje, které mají vertikální konstrukci,  tzv. ke stěně.

Jejich hlavní využití je v domácnostech,školách či hudebních školách. Svou konstrukcí, vertikálnim umístěním rezonanční desky, strun a mechaniky splňují požadavky pro běžné hraní a výuku hry na klavír. Pianin je celá řada modelů velikostí či konstrukcí takže splňují rozdílné nároky hráčů a každý si vybere z široké škály nabízených nástrojú.

Klavír je název pro piána s horizontální konstrukcí.

Také se těmto nástrojům říká křídlo. Ovšem to je slangové pojmenování.Dalším rozdílem oproti pianinu je jeho větší velikost. Horizontální uložení mechaniky umožňuje optimální využití gravitace pro běh mechanikových dílků a kladívek. Také horizontální umístění strun, rezonanční desky a dalších komponent přispívá k precizním zvukovým a mechanickým vlastnostem klavíru. Jeho využití  se posouvá až do výšin koncertního uměleckého světa.

Ovšem spektrum velikostí a modelů dovoluje si užívat jeho vlastností také v domácích podmínkách, školách apod.. Pro studenty konzervatoří, akademie muzických umění, a další studující hudebně uměleckých oborů je klavír nepostradatelný.

 

Jako pomůcku v určení pojmenování si vezměme přirovnání k automobilům.

  • Auto  =  pianino, klavír
  • Auto osobní  =  pianino
  • Auto nákladní  = klavír, slangově křídlo

 

Jak často se má ladit piáno?

Mnozí lidé si myslí, že piáno je třeba naladit pouze jednou a to stačí na celou dobu jeho životnosti. Bohužel to je veliký omyl. Jako každá užitečná věc, i piáno potřebuje nutnou údržbu a ladění patří mezi tu nejdůležitější. Zvláště pravidelné periodické ladění přispívá k vynikajícím tónovým vlastnostem nástroje. Chcete aby váš nástroj  pokud možno vydržel co nejdéle naladěný? Podmínka je jediná. Dejte mu co potřebuje, a to pravidelnost údržby a ladění. Piána nemají ráda změnu.Dlouho neladěný nastroj prožíva při řádném ladění na polohu A440hz tahový šok, jenž má vliv na následující usazení, které může trvat různě dlouhou dobu. To jsou fyzikální procesy, jenž nejdou obejít a každý nástroj reaguje jinak.Obecně platí,čím je piáno kvalitnější,tím jsou tyto procesy méně dramatické. Proto je normální, že pokud je nástroj dlouhou dobu neladěn, tak po jeho naladění nevydrží v odpovídající kvalitě toto ladění delší dobu, ale je opět rozladěn během několika týdnů či dnů. Samozdřejmě velkou roli v tomto procesu hraje kvalita a pečlivost práce ladiče.Běžný interval pro naladění piána je nejméně jednou ročně.

 

Piáno se brzy rozladí, i když je pravidelně laděno.

Důvodů může být mnoho. Pro kvalitu je rozhodující, jak je nástroj starý, v jakém prostředí se nachází, jak intenzivně a silně se na něj hraje, kvalita i zkušenost ladiče a v neposlední řadě technický stav nástroje.Tato otázka vyžaduje konkrétní prohlídku piána.

 

Mohu si piáno naladit sám?

V žádném případě!!! Ladění je složítá tvůrčí technická i umělecká činnost,jenž vyžaduje plně zodpovědného profesionála. Proto ani učitelé hudby či hudebníci, by neměli být zváni na naladění piána, ale na kontrolu odvedené práce. Dovednost precizního naladění se rozvine až po mnoha letech profesionální činnosti. Důležitá je též technika práce a usazování laď. kolíků ladící klikou. A toho žádný amatérský ladič opravdu není sluchově ani technicky schopen. Navíc takovéto ladění vede někdy také  k poškození nástroje.

 

Jak nejlépe umístit piáno v bytě?

 Pro výběr vhodného místa lze použít tři zásady.

  •  od okna
  •  od topení
  •  u vnitřní zdi